Aşılama Bilgilendirme Metni

Sayın Çalışanımız,

Sağlık Bakanlığımız tarafından yürütülmekte olan Covid-19 aşı programı kapsamında ülkemizde aşılama hizmeti sağlık çalışanlarından başlanarak uygulamaya konulmuştur. Kurumumuzda 14/01/2021 tarihinden itibaren çalışanlarımıza Coronavac aşısı yapılmaktadır.

Aşılar hastalık etkeni bir ajanla karşılaşmadan önce uygulanan ve o hastalık etkeninin bir kısmını (ölü) içeren ürünlerdir. Vücuda verildiklerinde vücudumuz etkeni (virüsü) önceden tanımış olur ve koruyucu antikorlar oluşturur. Bu sayede hastalığı geçirmeden o hastalık etkenine karşı bağışıklık kazanmış oluruz.

Amacımız; Covid-19 bulaşının önüne geçilmesi, bulaşma olursa da önceden vücudumuzun etkeni tanımasını sağlayarak, hastalığın hafif şikayetlerle atlatılması, hepimizi üzen olası sakatlık ve ölümlerin önlenmesidir.

Bulaşıcı hastalıklara karşı tek kesin korunma yöntemi aşılamadır

Aşılar güvenli ürünlerdir. Aşı yan etkilerinin çoğu hafif ve geçici yan etkilerdir. Aşılanan kişilerde; hafif ateş, huzursuzluk, hafif bir döküntü, aşı uygulanan yerde kızarıklık, hassasiyet ve ağrı olabilir.

Toplumun tamamını ilgilendiren ve salgınla mücadelede önde savaşan siz değerli sağlık çalışanlarının sağlığını korumak amacıyla aşı yaptırmanızı ve aşı konusunda diğer vatandaşlarımızı bilgilendirme hususunda desteğinizi bekliyoruz.

Sağlıklı günler dilerim.

Doç Dr. Mustafa BULUT
Başhekim