SULTANBEYLİ DEVLET HASTANESİNDE BİR İLK GERÇEKLEŞTİRİLDİ
08 Mayıs 2018

  • Sultanbeyli-Devlet-Hastanesinde-Kapali-Lazer-Ameliyat.jpeg
  • Sultanbeyli-Devlet-Hastanesinde-ilk.jpeg


Sultanbeyli’de yeni yapılan modern Devlet Hastanesi ile birlikte sağlık turizminde de ilk adımlar atılmaya başlandı. 
Mısırdaki bir Beyin Cerrahi hekiminin tavsiyesi üzerine Kahire’den İstanbul'a gelen bir hastaya Sultanbeyli Devlet Hastanesi'nde "Lazer ile Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı" yapıldı. Bu tekniğin Türkiye’de sınırlı sayıda doktorlar tarafından uygulandığını öğrendiğini ifade eden S.E. adlı hasta, Sultanbeyli Devlet Hastanesi Beyin Cerrahi Uzmanı Dr. Çiğdem Mumcu ile iletişime geçerek bu teknikle ameliyat olmak istediğini belirtti. 
Bel fıtığı nedeniyle 10 yıldır bel ve sol bacak ağrısı olan 52 yaşındaki hasta, Lazer ile Kapalı Bel Fıtığı ameliyatı ile 45 dakikalık bir operasyon sonrası sağlığına kavuşarak 3 saat sonra taburcu oldu. Başarılı geçen ameliyatın sonucunda hasta şifa ile ülkesine geri döndü.
Son yıllarda cerrahide eğilimin, ‘minimal invaziv’ dediğimiz yani mümkün olduğu kadar az kesiyle ve hasta uyutulmadan sorunları giderme yönünde olduğunu belirten Op.Dr.Çiğdem Mumcu ülkemizin de omurga cerrahisinde ve özellikle bel fıtığında minimal invaziv cerrahi teknikler uygulayan sınırlı ülkeler arasında olduğunu ifade etti. Epiduroskopik Bel Fıtığı Ameliyatı olarak da bilinen bu tekniğin bel fıtığı hastası olup da inatçı bel ve bacak ağrıları olan seçili hasta gruplarında çok ideal bir minimal invazif yöntem olduğunu belirtti. Op. Dr. Çiğdem Mumcu ’’Çoğunlukla fizik tedavi uygulamaları ve ilaç tedavilerinden fayda görmeyen hastalar için epiduroskopi günümüzde en ideal tedavi yöntemi olarak düşünülmektedir.
Epiduroskopi ile belde aynı anda üç disk aralığında problemi olan hastalar tedavi edilebilir. Ayrıca, daha önce bel fıtığı ameliyatı olmuş ve şikayetleri geçmemiş hastalar da bu ameliyattan çok fayda görmektedir. Bu hastalarda özellikle ameliyat sonrası gelişen yapışıklıklar epiduroskopi ile temizlenir, yapışık olan epidural boşluk açılır ve tam da bu bölgelere kortizon dediğimiz ödem ve enflamasyon giderici ilaçlar enjekte edilerek ameliyatın olumsuz etkileri giderilerek hasta eski sağlığına kavuşturulur
’’ ifadesini kullandı. 
Epiduroskopi'nin 3 mm çapında çok küçük bir açıklıktan girilerek uygulandığını ve ucu her yöne kıvrılabilen endoskop denilen video-kamera sistemi ile bel bölgesindeki anatomiyi ayrıntılı görüp, buradaki fıtıklara lazer uygulanarak tedavi edildiğini belirten Dr. Mumcu şunları kaydetti: “Bu işlem, genel anestezi gerektirmez ve lokal anestezi altında hasta uyanıkken yapılır. Minimal bir kesiden işlem yapıldığı için kas ve kemik yapıları zarar görmez. Kısa süreli bir yöntemdir ve yaklaşık 45 dakika sürer. Ameliyattan 3 saat sonra hasta yürüyebilir ve 3 gün sonra da günlük yaşamına dönebilir.’’
Sultanbeyli Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Mustafa BULUT’ da “Sağlık alanında ülkemiz bulunduğu coğrafyada çevre ülkelere sağlık sunumu açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Sağlık turizmi açısından Sultanbeyli Devlet Hastanesi olarak hastanemiz minimal invazif bel fıtığı ameliyatları deneyimi açısından yeterli bilgi ve donanıma sahiptir” ifade etti.