14 Kasım Dünya Diyabet Günü

Hastanemizde Dünya Diyabet Gününe özel olarak kurumumuza başvuran hasta ve hasta yakınlarına farkındalık oluşturma, eksik veya yanlış bilgileri düzeltmeye yönelik; poliklinikler 1.katta Dahiliye polikliniğinin koridorunda 08:00-16:00 saatleri arasında stant kurulmuştur.

Kurulan stantta gelen hasta/hasta yakınlarına parmak ucu kan şeker ölçümü yapılmıştır. Kişilere genetik yatkınlıkları, beslenme düzenleri, egzersiz durumları sorgulanmıştır. Başvuranların içindeki hasta bireylere de uygun olarak eğitimler verilmiştir. Yapılan parmak ucu kan şekeri ölçüm değeri 200 ve üzeri olan bireyler dahiliye polikliniklerine yönlendirilmiştir.

Diyabet tanısına sahip fakat ilaçlarını kullanmayan veya düzensiz kullanan, kontrollerini ihmal eden hastalara durumun önemi hakkında bilgi verilip farkındalık oluşturulmaya çalışılmıştır. Daha kalıcı olması adına hastalara broşürler ve kitapçıklar hediye edilmiştir. Yüksek riskli olarak değerlendirilen hasta gruplarına diyabet kimlik kartı verilmiştir.14 Kasım Dünya Diyabet Günü.jpg